VDR 1.5.7 - en to uk translation catalogue (57 entries)

en: Teletext subtitles
uk: Телетекст-субтитри

en: Hide teletext subtitles
uk: Сховати субтитри

en: Display teletext subtitles
uk: Показувати субтитри

en: Position Teletext Subtitles for 4:3/Anamorph
uk: Субтитри для кадру 4:3

en: Position Teletext Subtitles for Letterbox
uk: Субтитри для широкого екрану

en: Page Selection
uk: Вибір сторінки

en: Display on/off
uk: включити/виключити

en: 4:3/Letterbox
uk: 4:3/широкий екран

en: Page Mode
uk: Режим сторінки

en: Left
uk: Зліва

en: Center
uk: по центру

en: Right
uk: справа

en: All
uk: Всі

en: Only DVB-S
uk: Тільки DVB-S

en: Only DVB-T
uk: Тільки  DVB-T

en: Only DVB-C
uk: Тільки DVB-C

en: Black
uk: Чорний

en: White
uk: Білий

en: Red
uk: Червноний

en: Green
uk: Зелений

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Magenta
uk: Пурпуровий

en: Blue
uk: Синій

en: Cyan
uk: Голубий

en: Custom
uk: настройка

en: Transparent
uk: прозорий

en: Grey
uk: Сірий

en: Display Subtitles
uk: Показувати субтитри

en: Record Subtitles
uk: Записувати субтитри

en: Live Delay
uk: Live затримка

en: Replay Delay (PES)
uk: Затримка Програвання (PES)

en: Replay Delay (TS)
uk: Затримка Програвання (TS)

en: Main Menu Alternative
uk: Команда в головному меню

en: Text Horizontal Position
uk: Положення тексту по горизонталі

en: Text Vertical Position
uk: Положення тексту по вертикалі

en: 4:3/Anamorph
uk: 4:3

en: Letterbox
uk: Широкий екран

en: Text Vertical Adjust
uk: Вертикальний зсув тексту

en: Line Spacing Adjust
uk: Відстань між стрічками

en: Workaround for some French chns
uk: Спец. настройки для франц. каналів

en: DVB Source Selection
uk: Вибір DVB джерела

en: Font Size (pixel)
uk: Размір фонта (пікселі)

en: Text Color
uk: Колір тексту

en: Background Color
uk: Коліо тла

en: Custom Color
uk: Настройка кольору

en: Red Value
uk: Рівень червоного

en: Green Value
uk: Рівень зеленого

en: Blue Value
uk: Рівень синього

en: Transparency Value
uk: Ступінь прозорості

en: Language
uk: Мова

en: Hearing Impaired
uk: Для слабочуючих

en: Subtitle Page Settings
uk: Настройки сторінки субтитрів

en: Auto
uk: Авто

en: Manual
uk: Ручн.

en: Disabled
uk: Виключено

en: Subtitle Mode
uk: Режим субтитрів

en: Manual Subtitle Page
uk: Ручной вибір сторінки
